No products in the cart.
SAMSUNG A17
Galaxy A17 Dual SIM 4G Black 4GB RAM 128GB
A-17

SAMSUNG A17
Description
Galaxy A17 Specifications
| Model Name | Galaxy A17 |
| Model Number | SM-A176BZAGMEA |
| Model Year | 2025 |
| Condition | New |
| Version | Middle East Version |
| Operating System | Android |
| Operating System Version | Android 14 |
| Processor Name | Samsung Exynos |
| Number of Cores | Octa Core |
| RAM Size | 8 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory Type | No Expandable Memory |
| Screen Size | 6.7 in |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution | 1080×2270 |
| Display Resolution Type | HD |
| Battery Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Type | Type-C |
| Network Type | LTE |
| Network Frequency Band | GSM/LTE |
| SIM Count | Dual SIM |
| SIM Type | Nano SIM |
| Colour Name | Black |
| Primary Camera (MP) | 50 + 5 + 2 |
| Primary Camera Feature | Triple |
| Secondary Camera | 12 – 15.9 MP |
| Secondary Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | LED |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Digital compass |
Additional information
| color | Black, Blue, Gray |
|---|---|
| Size | 128 GB |
Reviews (0)
Be the first to review “SAMSUNG A17” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.