No products in the cart.
Tecno Pova 7 5G
Tecno Pova 7, 5G, 256GB Storage, Dual SIM Smartphone, Geek Black, 8GB RAM
Tecno Pova 7 5G

Tecno Pova 7 5G
Description
TECNO Pova 7 5G Specifications
| Secondary Camera Resolution | 13 MP |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| RAM Size | 8 GB |
| Internal Memory | 256 MB |
| Version | Middle East Version |
| Refresh Rates | 144Hz |
| Display Type | IPS LCD |
| Charging Type | Type-C |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Processor Number | MT6878 |
| Flash | LED |
| Fast Charging | Yes |
| Network Type | 5G |
| Model Number | LJ7 + Free Gifts |
| Primary Camera (MP) | 50 MP |
| SIM Count | Dual SIM |
| Secondary Camera | 12 – 15.9 MP |
| Battery Size | 6000 mAh |
| Screen Size | 6.78 in |
| SIM Type | Nano SIM |
| Colour Name | Geek Black |
| Display Resolution Type | FHD+ |
| Operating System | Android |
| Processor Name | MediaTek Dimensity |
| Number of Cores | Octa Core |
| Video Recording Resolution Type | 1080p |
| Water/Dust Properties | Water Resistant and Dust Resistant |
| Condition | New |
| Model Name | TECNO Pova 7 5G |
Additional information
| color | Black, Green, Silver |
|---|---|
| Size | 256 GB |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Pova 7 5G” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.