No products in the cart.
HONOR X6c
HONOR X6c 6 GB RAM, 256 GB Dual SIM
﷼. 100 – ﷼. 300Price range: ﷼. 100 through ﷼. 300
HONOR X6c

HONOR X6c
﷼. 100 – ﷼. 300Price range: ﷼. 100 through ﷼. 300
Description
HONOR X6c Specifications
| Expandable Memory Type | MicroSD |
| Charging Type | Type-C |
| Processor Speed | 2 GHz |
| RAM Size | 6 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Version | Middle East Version |
| Display Resolution | 720×1600 |
| Colour Name | Midnight Black |
| Operating System | Android |
| Network Frequency Band | LTE |
| Processor Name | MediaTek Helio |
| Number of Cores | Octa Core |
| Flash | LED |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Digital compass |
| Model Year | 2025 |
| Condition | New |
| Model Name | HONOR X6c |
| Secondary Camera Resolution | 5 MP |
| SIM Count | Dual SIM |
| Secondary Camera | 5 – 7.9 MP |
| Battery Size | 5300 mAh |
| Screen Size | 6.61 in |
| SIM Type | Nano SIM |
| Refresh Rates | 120Hz |
| Display Type | LCD |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Operating System Number | MagicOS 9.0 |
| Network Type | 4G |
| Model Number | NIC-LX2 |
| Primary Camera (MP) | 50MP+0.08 MP |
Additional information
| color | Black, Ocean Cyan, White |
|---|---|
| Size | 128 GB, 256 GB |
Reviews (0)
Be the first to review “HONOR X6c” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.