No products in the cart.
Realme C71
realme C71 Smartphone | 8GB RAM + 256GB Storage | 6.67” 120Hz Display | 50MP Camera | 6000mAh Battery | 45W Fast Charging | Android 15 | Dual SIM | Hi-Res Audio | 12m Warranty (Forest Owl)
Realme C71

Realme C71
Description
Realme C71 Specifications
| Expandable Memory Type | MicroSD |
| Charging Type | Type-C |
| Processor Speed | 2 GHz |
| RAM Size | 8 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Screen Size | 6.74 in |
| SIM Type | Nano SIM |
| Refresh Rates | 120Hz |
| Display Type | IPS LCD |
| Operating System | Android |
| Product Height | 7.8 mm |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Operating System Number | Realme UI 6.0 |
| Processor Number | T7250 |
| Glass Technology | Gorilla Glass |
| Primary Camera Feature | Single |
| Water/Dust Properties | Water Proof and Dust Proof |
| What’s In The Box | Handset, Adapter, USB cable, Quick guide, Warranty card |
| Network Type | 4G |
| Model Number | RMX5303 |
| Secondary Camera Resolution | 5 MP |
| SIM Count | Dual SIM |
| Secondary Camera | 5 – 7.9 MP |
| Battery Size | 6000 mAh |
| Product Weight | 196 g |
| Version | Middle East Version |
| Display Resolution | 720×1640 |
| Colour Name | Forest Owl |
| Display Resolution Type | HD |
| Product Length | 165.8 mm |
| Product Width | 75.9 mm |
| Network Frequency Band | GSM/LTE/UMTS |
| Processor Name | Unisoc |
| Number of Cores | Octa Core |
| Maximum Expandable Memory | 2 TB |
| Fast Charging | Yes |
| Sensor | Accelerometer, proximity_sensors, fingerprint_scanner |
| Model Year | 2025 |
| Condition | New |
Additional information
| color | Forest Owl, White Swan |
|---|---|
| Size | 256 GB |
Reviews (0)
Be the first to review “Realme C71” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.