No products in the cart.
SAMSUNG A16
Samsung Galaxy A16, Android Smartphone, Dual SIM Mobile Phone, 4GB RAM, 128GB Storage, (KSA Version)
A16

SAMSUNG A16
Description
Samsung Galaxy A16 4G Specifications
| Model Name | Galaxy A16 4G |
| Model Number | SM-A165FZKDMEA, SM-A165FZKDMDA, SM-A165FZKGMEA |
| Expandable Memory Type | MicroSD |
| Charging Type | Type-C |
| Secondary Camera | 12 – 15.9 MP |
| Secondary Camera Resolution | 13 MP |
| SIM Count | Dual SIM |
| RAM Size | 4 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery Size | 5000 mAh |
| Screen Size | 6.7 in |
| Version | Middle East Version |
| SIM Type | Nano SIM |
| Colour Name | Black |
| Display Resolution | 1080×2400 |
| Display Resolution Type | FHD+ |
| Display Type | AMOLED |
| Operating System | Android |
| Operating System Version | Android 14 |
| Network Frequency Band | GSM/LTE |
| Primary Camera (MP) | 50 + 5 + 2 MP |
| Primary Camera Feature | Triple |
| Flash | LED |
| Network Type | 4G |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Number of Cores | Octa Core |
| Fast Charging | Yes |
| Sensor | Fingerprint Scanner, Accelerometer, Gyroscope |
| Model Year | 2024 |
| Condition | New |
Additional information
| color | Black, Gray, Light Green |
|---|---|
| Size | 128 GB |
Reviews (0)
Be the first to review “SAMSUNG A16” Cancel reply
Recommended for you
HONOR X5c Plus
Samsung Galaxy Tab A9
SAMSUNG S25 ULTRA
﷼. 100 – ﷼. 3,299Price range: ﷼. 100 through ﷼. 3,299

Reviews
There are no reviews yet.