No products in the cart.
Realme C75
realme C75 Smartphone, Dual SIM, 8GB RAM + 256GB Storage, 5828mAh Battery, 6.72″ FHD+ Display, 50MP Dual Camera, 4G LTE Black
Realme C75

Realme C75
Description
Realme C75 Specifications
| Expandable Memory Type | MicroSD |
| Charging Type | Type-C |
| Processor Speed | 2 GHz |
| RAM Size | 8 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Screen Size | 6.72 in |
| SIM Type | Nano SIM |
| Colour Name | Storm Black |
| Display Resolution Type | HD |
| Operating System | Android |
| Product Height | 8 mm |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Processor Name | MediaTek Helio |
| Number of Cores | Octa Core |
| Maximum Expandable Memory | 2 TB |
| Water/Dust Properties | Water Proof and Dust Proof |
| Model Year | 2025 |
| Condition | New |
| Model Name | C75 |
| Secondary Camera Resolution | 8 MP |
| SIM Count | Dual SIM |
| Secondary Camera | 8 – 11.9 MP |
| Battery Size | 5828 mAh |
| Product Weight | 196 g |
| Version | Middle East Version |
| Display Resolution | 1080×2400 |
| Display Type | IPS LCD |
| Operating System Version | Android 14 |
| Product Length | 165.7 mm |
| Product Width | 76.2 mm |
| Network Frequency Band | GSM/LTE/UMTS |
| Processor Number | G92 Max |
| Glass Technology | Gorilla Glass |
| Fast Charging | Yes |
| Sensor | Accelerometer, proximity_sensors, fingerprint_scanner |
| Network Type | 4G |
| Model Number | RMX3941 |
| Primary Camera (MP) | 50 MP |
Additional information
| color | Black, Gold |
|---|---|
| Size | 256 GB |
Reviews (0)
Be the first to review “Realme C75” Cancel reply
Recommended for you
HONOR PAD X7 LTE
SAMSUNG S25 ULTRA
﷼. 100 – ﷼. 3,299Price range: ﷼. 100 through ﷼. 3,299

Reviews
There are no reviews yet.