No products in the cart.
Realme C75X
RealmeC75X Dual SIM Blue 8GB RAM 256GB 4G – Middle East Version
﷼. 300 – ﷼. 500Price range: ﷼. 300 through ﷼. 500
Realme C75X

Realme C75X
﷼. 300 – ﷼. 500Price range: ﷼. 300 through ﷼. 500
Description
Realme C75X Specifications
| Expandable Memory Type | MicroSD |
| Charging Type | Type-C |
| Processor Speed | 2 GHz |
| RAM Size | 8 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Version | Middle East Version |
| Refresh Rates | 120Hz |
| Display Type | IPS LCD |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Processor Name | MediaTek Helio |
| Number of Cores | Octa Core |
| Primary Camera Feature | Dual |
| Water/Dust Properties | Water Resistant and Dust Resistant |
| What’s In The Box | Handset, Adapter, USB cable, Quick guide, Warranty card |
| Network Type | 4G |
| Model Number | RMX5020 |
| Primary Camera (MP) | 50 MP |
| Secondary Camera Resolution | 5 MP |
| SIM Count | Dual SIM |
| Secondary Camera | 5 – 7.9 MP |
| Battery Size | 5600 mAh |
| Screen Size | 6.67 in |
| SIM Type | Nano SIM |
| Colour Name | Coral Pink |
| Operating System | Android |
| Operating System Number | Realme UI 6.0 |
| Processor Number | G81 Ultra |
| Glass Technology | Gorilla Glass |
| Fast Charging | Yes |
| Sensor | Accelerometer, proximity_sensors, fingerprint_scanner |
| Model Year | 2025 |
| Condition | New |
| Model Name | C75X |
Additional information
| color | Blue, Pink |
|---|---|
| Size | 128 GB, 256 GB |
| Ram | 6GB, 8GB |
Reviews (0)
Be the first to review “Realme C75X” Cancel reply
Recommended for you
HONOR Magic V3 5G
SAMSUNG S25 ULTRA
﷼. 100 – ﷼. 3,299Price range: ﷼. 100 through ﷼. 3,299

Reviews
There are no reviews yet.