No products in the cart.
SAMSUNG A56
Sold: 2
Samsung Galaxy A56 5G, Android Smartphone, 128GB Storage, 8GB RAM, Awesome Olive, 6x OS Upgrades, Large Display, Long Battery Life (KSA Version)
﷼. 100 – ﷼. 200Price range: ﷼. 100 through ﷼. 200
A56

SAMSUNG A56
﷼. 100 – ﷼. 200Price range: ﷼. 100 through ﷼. 200
Description
Samsung Galaxy A56 Specifications
| Model Name | Samsung Galaxy A56 |
| Model Number | SM-A566BZKWMEA, SM-A566BZKWMD |
| Condition | New |
| Version | Middle East Version |
| Operating System | Android |
| Operating System Version | Android 14 |
| Number of Cores | Octa Core |
| RAM Size | 8 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory Type | No Expandable Memory |
| Screen Size | 6.7 in |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution | 1080×2400 |
| Display Resolution Type | Full HD |
| Battery Size | 5000 mAh |
| Charging Type | Type-C |
| Network Type | 5G |
| Network Frequency Band | GSM/LTE |
| SIM Count | Dual SIM |
| SIM Type | Nano SIM |
| Colour Name | Awesome Graphite |
| Primary Camera (MP) | 50 + 12 + 5 |
| Primary Camera Feature | Triple |
| Secondary Camera | 12 – 15.9 MP |
| Secondary Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | LED |
| Voice Calling Capability | Yes |
Additional information
| Size | 128 GB, 256 GB |
|---|---|
| color | Black, Gray, Olive, Pink |
Reviews (0)
Be the first to review “SAMSUNG A56” Cancel reply
Recommended for you
HONOR Magic V3 5G
HONOR X5b Plus
SAMSUNG S25 ULTRA
﷼. 100 – ﷼. 3,299Price range: ﷼. 100 through ﷼. 3,299

Reviews
There are no reviews yet.