No products in the cart.
Tecno Spark 30C 5G
Tecno Spark 30C 5G Dual SIM Android 14 Smartphone | 48MP Ultra Clear Camera |120Hz 6.67” HD+ Hole Screen With Dolby Atmos Speakers | 5000mAh| 18W Type-C (Midnight Shadow)
Tecno Spark 30C 5G

Tecno Spark 30C 5G
Description
Tecno Spark 30C 5G Specifications
| Expandable Memory Type | MicroSD |
| SIM Count | Dual SIM |
| RAM Size | 8 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Version | Middle East Version |
| Display Resolution | 720×1600 |
| Display Type | IPS LCD |
| Charging Type | Type-C |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Processor Name | MediaTek Helio P90 |
| Glass Technology | Gorilla Glass |
| Flash | LED |
| Fast Charging | Yes |
| Condition | New |
| Model Name | KL8 |
| Secondary Camera Resolution | 8 MP |
| Secondary Camera | 8 – 11.9 MP |
| Battery Size | 5000 mAh |
| Screen Size | 6.67 in |
| SIM Type | Nano SIM |
| Colour Name | Midnight Shadow |
| Display Resolution Type | Full HD |
| Operating System | Android |
| Network Frequency Band | GSM/LTE/UMTS |
| Number of Cores | Octa Core |
| Primary Camera Feature | Dual |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Network Type | 5G |
| Model Number | KL8 |
| Primary Camera (MP) | 108 |
Additional information
| color | Aurora Cloud, Azure Sky, Midnight Shadow |
|---|---|
| Size | 256 GB |
Reviews (0)
Be the first to review “Tecno Spark 30C 5G” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.