No products in the cart.
HONOR PAD X7 LTE
HONOR Pad X7 8.7″ Wi-Fi Tablet, 4GB RAM 128GB Storage, 90Hz Display, Snapdragon 680, Android 15, Gray with Free Cover Case – Middle East Version
HONOR PAD X7 LTE

HONOR PAD X7 LTE
Description
HONOR Pad X7 8.7 Specifications
| Expandable Memory Type | No Expandable Memory |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Battery Size | 7020 mAh |
| Product Weight | 370 g |
| Version | Middle East Version |
| Primary Camera Resolution | 8 MP |
| Charging Type | Type-C |
| SIM Type | Nano SIM |
| Display Resolution Type | Full HD |
| Operating System | Android |
| Tablet Screen Size | 8.1 – 9 Inches |
| Model Year | 2025 |
| Product Height | 7.99 mm |
| Voice Calling Capability | Yes |
| Operating System Number | MagicOS 9.0 |
| Number of Cores | Octa Core |
| Flash | LED |
| Wireless | Bluetooth |
| Fast Charging | Yes |
| Model Name | HONOR PAD X7 LTE |
| Secondary Camera Resolution | 8 MP |
| RAM Size | 4 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Screen Size | 8.7 in |
| Display Resolution | 750×1334 |
| Colour Name | grey |
| SIM Count | Single SIM |
| Display Type | TFT |
| Operating System Version | Android 14 |
| Network Type | 4G |
| Secondary Camera | 8 – 11.9 MP |
| Product Length | 211.8 mm |
| Product Width | 124.8 mm |
| Network Frequency Band | LTE |
| Processor Name | Qualcomm Snapdragon |
| Camera Type | Primary Camera + Secondary Camera |
| Video Recording Resolution Type | 2160p |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Model Number | JMS-L09 |
Additional information
| color | Gray |
|---|---|
| Size | 128 GB |
Reviews (0)
Be the first to review “HONOR PAD X7 LTE” Cancel reply
Recommended for you
Samsung Galaxy Tab A9+
SAMSUNG S25 ULTRA
﷼. 100 – ﷼. 3,299Price range: ﷼. 100 through ﷼. 3,299

Reviews
There are no reviews yet.